poniedziałek, 27 października 2014

Co się działo w październiku ?


21.10 i 22.10 - Zajęcia edukacyjne - Dynie 
6-latki z SP 12


21 i 22 października odwiedziły nas dwie grupy 6-latków ze Szkoły Podstawowej nr 12.
Ponieważ trwa sezon na dynie to owe rośliny były naszym tematem przewodnim.
Dzieciom zaprezentowane zostały dynie wystawione w bibliotece oraz obrazki przedstawiające potrawy z dyń, ich uprawę oraz różnorodne formy roślin dyniowatych. 
Na obrazkach widać było zarówno malutkie, ozdobne dynie jak i gigantyczne o wielu kolorach. Zwróciliśmy uwagę na całą rodzinę roślin dyniowatych- wraz z kuzynami dyni- cukinią, kabaczkiem, ogórkiem, arbuzem i nie tylko.
Dzieci mogły skosztować pestek dyni oraz chleba z dynią.


Kolejnym punktem zajęć było czytanie opowiadania - "Puchatek hoduje dynię"


Następnie dzieci rysowały uśmiechnięte dynie według wskazówek. Niektóre miały oczy szerokie, inne wąskie, jedne wielkie nosy, inne cienkie brwi, ale wszystkie się uśmiechały.


... Jak widać, pestki w trakcie pracy plastycznej szybko znikały... ;)


Na koniec była zabawa pod tytułem "Wędrująca dynia", w czasie której jedna z dyń była przekazywana z rąk do rąk w rytm muzyki- piosenki o dyni: 
Gdy muzyka była zatrzymywana wtedy dziecko, które akurat trzymało w rękach dynię miało za zadanie powiedzieć jakąś ciekawostkę o dyniach, o której dziś rozmawialiśmy lub powiedzieć zdanie z wyrazem "dynia". 24 października - "Moja jesienna zakładka do książki" 
-zajęcia plastyczne.


Aby zatrzymać cząstkę kolorowej jesieni na dłużej postanowiliśmy zrobić zakładki do książek, które będą ją przypominały.

Zakładki tworzone były na bazie jesiennych liści. Dzieci wybierały sobie kolorowy papier jako podstawę, na której tworzyły kompozycje z liści. Na koniec zakładki były laminowane.  


...i gotowe...:Miłego jesiennego czytania !

Blogi bibliotek dla dzieci