czwartek, 27 października 2016

Październik w bibliotece

Oto, co działo się w październiku:

4 i 6 października zajmowaliśmy się literaturą przygodową w ramach cyklu zajęć "Barwy literatury". Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 12 gdzie wraz z grupa Oa czytaliśmy i omawialiśmy ten typ literatury na podstawie książki "Na ratunek Karuzeli" E. Nowak (seria "Poczytaj ze mną". Tę samą książeczkę przeczytaliśmy dwa dni później wraz z klasą III, już w bibliotece. Z obydwoma grupami szukaliśmy cech charakterystycznych dla tego typu opowieści, co czyni daną historię literaturą przygodową ? W czasie drugiej części zajęć dzieci same tworzyły swoje historie z wykorzystaniem kart z gier "Dixit" i "Empatio".19 października tematem zajęć z grupą 4-latków z PM17 była jesień. Rozmawialiśmy o przygotowaniach zwierząt do zimy - gromadzeniu pożywienia, zapadaniu w zimowy sen. Dzieci oglądały obrazki zwierząt i dopasowywały do nich pożywienie. Omawialiśmy życie lasu w październiku na przykładzie ilustracji z książki "Rok w lesie". Czytaliśmy i bawiliśmy się z wierszami jesiennymi ze zbioru "Zielony, żółty, rudy, brązowy" M. Strzałkowskiej. Czytaliśmy również bajkę "Gwizdek nie chce spać" M. Strzałkowskiej.20 października przyszedł czas na wizytę u grupy 0d w SP 12. Ponieważ było to pierwsze spotkanie z tą grupą, wszyscy dostali biblioteczne zakładki, kolorowanki i zostali zaproszeni do biblioteki. Dzieci wysłuchały informacji o naszej bibliotece, przeczytaliśmy książkę "Franklin i książka z biblioteki"oraz - tak jak z poprzednimi grupami- bawiliśmy się słownie jesiennymi wierszami M. Strzałkowskiej. Na koniec czytaliśmy wiersz z czasopisma "Świerszczyk" z elementami obrazkowymi, które odgadywały dzieci.
21 października, nawiązując do australijskiego października panującego w całej sieci MBP Gliwice ("Literacki przewodnik po świecie-KLIK!), wszyscy chętni mogli wziąć udział w zajęciach związanych z Australią. Te same zajęcia przeprowadzone były 25 października z grupą 5 latków z PM 17. Na początku zajęć oglądaliśmy zdjęcia z Australii korzystając m.in. z książki B. Pawlikowskiej "Blondynka w Australii". Przydatne były też "Mapy" Mizielińskich oraz "Atlas świata- Australia". Omawialiśmy charakterystyczne cechy przyrody Australii oraz jej kultury. Następnie przeszliśmy do sztuki rdzennych jej mieszkańców- Aborygenów- tworzonej metodą kropkowania, przy użyciu kolorów Ziemi oraz systemu znaków. Oglądając przykłady prac w stylu aborygeńskim, zwracaliśmy uwagę na typowe motywy w nich się pojawiające. Uczestnicy dostali kartki koloru żółtego lub brązowego, farby w kolorach australijskiego Interioru: żółtym, brązowym, pomarańczowym, czerwonym, czarnym i białym.  Dodatkowo można było skorzystać z wydrukowanych znaków używanych przez Aborygenów w ich rysunkach- np. śladów zwierząt, obozowisk, źródeł wody itp.


27 października po raz pierwszy przyszła do nas klasa I z SP 12. 
Dzieci usłyszały podstawowe informacje o bibliotece i jej zbiorach, zostały oprowadzone po bibliotece, odszukały interesujące ich książki, dowiedziały się dlaczego książki stoją w danym miejscu.. :). Mówiliśmy także o tym, jak należy o nie dbać. Przeprowadziliśmy zabawę "Prawda-fałsz", która sprawdzała uzyskane wiadomości. Czytaliśmy również książki: "Zbawcy książek" A. Stelmaszyk oraz "Spóźniłem się do szkoły, bo..." D. Cali. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki jesienne.


... a jeszcze coś przed nami .. :) : 

Przypominamy, że jutro - w piątek 28. października od godz. 16:30 -pierwsze spotkanie klubu gier planszowych w naszej bibliotece :)


Blogi bibliotek dla dzieci