sobota, 28 kwietnia 2018

czwartek, 26 kwietnia 2018

Patriotyzm - lekcja biblioteczna

26 kwietnia odwiedziły nas 4-latki z PM 17.

Tematem naszego spotkania był Patriotyzm. Do zajęć wprowadziło nas opowiadanie Katarzyny Sowuli zamieszczone w Świerszczyku.


Na jego podstawie zastanawialiśmy się czym jest patriotyzm i kim jest dzisiaj patriota.
Na tablicy przywiesiliśmy słowo PATRIOTA, a następnie dzieci przyczepiały do niej hasła, które dzisiaj świadczą o patriotyzmie: - szanuje tradycje, dba o zieleń, segreguje śmieci, oszczędza energię, szanuje symbole narodowe.




Wszystkim wiadomo, że patriota zna symbole narodowe. Aby dzieci ugruntowały swoją wiedzę w tym temacie obejrzały 6 minutową bajkę stworzona przez IPN pod tytułem "Polak mały"

Po obejrzeniu bajki dzieci opowiadały o wyglądzie godła Polski i flagi.

Po takim teoretycznym wstępie przyszedł czas na zabawy. Grupę podzielono na dwie części - jedna miała białe opaski, a druga czerwone na ręku.

Dzieci z białymi opaskami siadły po jednej stronie dywanu, a dzieci z czerwonymi opaskami po przeciwnej stronie. Bawiliśmy się w "głuchy telefon". Pierwsze dziecko z każdej grupy usłyszało hasło związane z tematem zajęć i musiało przekazać je dalej.




W czasie kolejnych zabaw dzieci szukały flagi polskiej wśród innych biało-czerwonych, następnie układały puzzle przedstawiające godło Warszawy i Gliwic.






Ostatnim punktem zajęć były zajęcia plastyczne. Tym razem przedszkolaki wykonywały kotyliony w barwach narodowych.



Zwieńczeniem zajęć było zdjęcie z wykonanymi kotylionami :)


  Dziękujemy za mile spędzony czas i do zobaczenia w czerwcu :)

wtorek, 24 kwietnia 2018

Chiński teatr cieni -warsztaty teatralne

W ramach projektu "Ekspedycja w świat teatru" grupa 6-latków z SP 12 odwiedziła 24 kwietnia bibliotekę by wziąć udział w warsztatach teatralnych.

 Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od teoretycznego wstępu czym jest teatr cieni, kiedy powstał. Dzieci poznały też legendę o powstaniu teatru cieni, której głównym bohaterem był cesarz chiński Wu.



 

Aby przybliżyć dzieciom ideę warsztatów panie bibliotekarki przygotowały i odegrały scenkę do wiersza Jana Brzechwy "Pomidor".



Kolejnym punktem naszego spotkania było podzielenie klasy na 4 grupy. Każda grupa miała dorosłego opiekuna, otrzymała wiersz do przeczytania i przedstawienia oraz występujące w tych wierszach postacie do wycięcia i naklejenia na nich patyczków do szaszłyków.
Do zabawy wykorzystaliśmy wiersze Jana Brzechwy: "Smok", "Konik polny i Boża krówka", "Wielbłąd i hiena", "Sowa".






Po wykonaniu postaci i próbach wystawienia wierszy, naszedł moment właściwych występów.









Wystąpiły wszystkie 4 grupy i z zadaniem poradziły sobie bardzo dobrze. Wszyscy dobrze się przy tym bawiliśmy. Dzieci zabrały ze sobą wykonane postacie i jak słyszałyśmy - niektórzy już planowali wspólne zabawy w teatr cieni.

Dziękujemy Wam za odwiedziny i mile spędzony czas, mamy nadzieję, że nas odwiedzicie niedługo.

Blogi bibliotek dla dzieci